Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

 

Egyre többet hallani a művészet és terápia kapcsolatáról, az önkifejezés gyógyító hatásáról.
A „terápia" szó azonban még mindig sokakat távol tart attól, hogy kipróbálják, bennük milyen alkotó erők szunnyadnak, s hogyan tudnák azokat életminőségük, kapcsolataik javítására használni. Április 7-én, az Integrált Kifejezés- és Táncterápiás Egyesület (IKTE) "KINT-A-BENT" címmel meghirdetett egész napos összművészeti programja arra hívja a résztvevőket, hogy fedezzék fel saját alkotó erejüket, nyilvánuljon az meg táncban, mozgásban, rajzolásban, vagy éneklésben. A budapesti művészeti-közösségi élet egyik legújabb, legpezsgőbb helyszínének, a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorháznak tereiben rendezett, párhuzamosan futó programok között 16 másfél órás workshop, 10 előadás, nyitott "játszó-tér", kiállítás, performansz est és interaktív „Karmesterjáték” várja az érdeklődőket.

 
Az Integrált Kifejezés- és Táncterápiás Egyesület (IKTE) 2011-ben azzal a céllal alakult, hogy a Magyarországon 1997 óta jelen lévő integrált kifejezés- és táncterápiás képzést szervezze, a már végzett szakembereknek fórumot biztosítson, ill. a szakma és a nagyközönség számára ismertté tegye a módszert.

Az integrált kifejezés- és táncterápia (IKT) mozgásos hangsúlyú, valamint további kifejezés-művészetekkel (rajz, festés, agyagozás, hangszerek, saját hang, mesék, versírás, terápiás táncszínház stb.) dolgozó művészetterápiás megközelítés. A különböző művészetterápiák alapvetése, hogy a „kifejezés" - történjen akármilyen csatornán keresztül - több szempontból gyógyító. Az IKT különlegessége a módszerek sokféleségében rejlik, melyek között mindenki megtalálhatja az őt leginkább inspiráló, leginkább támogató kifejezési módot.
Az IKT alkalmazási területe - a terápiás keretek függvényében - igen tág lehet: a stressz- és feszültségoldásban, a hosszabb-rövidebb önismereti folyamatokban vagy pszichiátriai betegségek terápiájában egyaránt sikerrel alkalmazható.
A minden érdeklődő számára nyitott program egyszerre nyújt lehetőséget a tájékozódásra, az egyéni elmélyülésre és alkotó kikapcsolódásra.

A különböző kifejezésmódokra - tánc/mozgás, rajz/festés, hang/zene, színház - fókuszáló 1,5 órás workshopokon és az adott témákat bemutató előadásokon mind saját élményt, mind elméleti tudásanyagot lehet szerezni a módszerről. Rövidebb belekóstolásra, különleges találkozásokra a nyitott „játszó-tér" alkalmas. Aki kíváncsi arra, hogy hosszabb IKTs önismereti folyamatok során milyen alkotások születnek (rajzok, festmények, kollázsok, szobrok, versek) azokat kiállítás, valamint a képzést már elvégzettek performansz estje várja. A napot a Bélaműhely Sound Art interaktív „Karmesterjátéka” zárja.

Előzetes regisztráció ajánlott, különösen a workshopokra, melyen korlátozott számú résztvevőt tudunk fogadni: www.ikte.hu

Belépő: 1000 Ft, melynek megvásárlásával az Integrált Kifejezés- és Táncterápiás Egyesületet (IKTE) támogatja

Támogatók: IKTE, Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, Pszinapszis (www.pszinapszis.hu), Bélaműhely Sound Art

Bővebb információ:
Videó az IKT-ról: http://www.youtube.com/watch?v=3lvdwCsYMWE
www.ikte.hu
www.facebook.com/iktegyesulet
www.fugeprodukcio.hu
www.belamuhely.com

JURÁNYI Produkciós Közösségi Inkubátorház
Cím: 1027 Budapest, Jurányi u. 1.
E-mail:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tel.: +3670/777 2533


WORKSHOPOK
(Előzetes regisztráció a workshopokra: www.ikte.hu)

10.00-11.30

1. Jarovinszkij Vera - Lipka Péter: Határaink és határtalanságaink - testbe hangolva
Mozgásműhely
A műhely célja, hogy a testet és a tudatot „behangolva” együtt kutassuk külső és belső tereink találkozását. A szabad mozgáson keresztül megtapasztalt érintések, kapcsolódások közelebb visznek határaink és határtalanságunk megéléséhez, tudatosításához, előkészítve testünket, lelkünket az egész napos műhelyezésre.

2. Takács Bernadett - Klein Izabella: Színezd ki az életed! Rajz-festés műhely
Kirándulunk a színek birodalmába, játszunk és felfedezünk! Kalandorok ne kíméljenek!
Várnak bennünket az oboa-édes zöld szagok!

3. Brinzanek Zsuzsa - Laszlovszky Ágnes: Önkifejezés hangok által, saját tested ritmusai, dallamai
Sokunknak van kedvenc zenéje, száma, ami beindít, megmozdít, talán dúdolod, táncolod is, ha meghallod. De vajon milyen lehet az a zene, ami belőled születik? Az a ritmus, amihez a szívdobogásod adja a lüktetést? Gyere és kutasd velünk, milyen a tested zenéje, a hang, ami téged mesél el!

4. Révay Réka - Markótné Molnár Borbála: Színház
A színházban játszunk, fellépünk, szerepelünk. Kinek a kedvéért játszunk? Fellépünk-e önmagunkért? Szerepelünk vagy jelen vagyunk? Hogyan érdemes kiteljesednem: szereplőként vagy jelenlevőként? És a határaim, amikbe beleütközhetek és át is léphetem őket.


12.00-13.30

1. Brinzanek Zsuzsa - Szabó Ágnes: Kapcsolat térkép. Mozgásműhely
Létünket, mindennapjainkat, látható és láthatatlan kapcsolódásaink szövedéke hálózza be, amely folyamatosan változik, alakul, formálódik. A kérdések, amelyekre a hangsúlyt fektetjük: Hogyan vagy Te a kapcsolataidban? Mi a szereped? Hogyan alakítod, és hogyan hagyod, hogy mások alakítsák a viszonyulásaidat?
Ha érdekel, adott lesz a pillanat, hogy erre az izgalmas témára fókuszálj.

2. Bengő Margó: Ragasztós festés
Kipróbálni, megélni, találkozni, továbbgondolni hívom a jelenlévőket, a ragasztós festés kipróbálóit.
Hogyan is lehet alkalmazni, milyen lehetőségeket adhat, a langyos, kicsit folyós színtelen anyaggal, majd később hozzáadott színekkel való munka az IKT-s folyamatokban. Diagnosztika? A folyamat része? Integrálás? Nézzük meg együtt!

3. Bagi Andrea - Kiss Tibor Cece: Rá(m)hangolódó
Nem tudom elmondani, pedig szeretném, de egy hang sem jön ki a torkomon. Csak levegőt kéne vennem, és beszélnem. Végül – hosszas készülés után – nagy nehezen megszólalok, valaminek hangot adok, de ez a valami sok esetben egyáltalán nem én vagyok…
Mit közvetítek a hangommal? Hogyan jutnak kifejezésre különféle érzéseim a hangomban? Meghallják, amit mondanék? A workshopon „hangos” kérdéseinket szólaltatjuk meg, ráhangolódunk egymásra, s önmagunkra, hangulatból Hang-ulatba jutva…

4. Salz Gabriella - Horváth Dorottya: Vízszínház
Merítés a vízből, mint minőségből
Hol van bennünk a folyam és merre visz, kivel találkozunk útközben és ez hogyan hat?
Emlékek és felidézés, belemerülés és kizökkenés, közös játék-szín-tér...

14.00-15.30

1. Hollós Mária - Bujáki Barbara: Gyökereink mint erőforrások. Mozgásműhely
Lényünk minden szintjének alapja és mozgatórugója az ÉLETERŐ.
A továbbfejlődéshez, a harmóniához, a kreativitáshoz további erőkre van szükségünk.
Miből meríthetünk erőt?

2. Páll Orsolya Emese: Tavaszi zöld-ség. Rajz-festés műhely
Tavasz
Fények és nedvek áramlanak.
Mocorog, nyiladozik, kipattan.
Vagy még ábrándosan várakozik.
Mennyiféle jelenlét, hányféle zsendülés
az újra-éledés!
Dobban a szív, moccan a kéz,
micsoda nyomot hagy - odanézz! :-)

3. Incze Adrienne: Hozz egy kortárs verset táncba! Pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás műhely
A másfél órás műhely ízelítőt ad egy folyamat-orientált munkában kikristályosodott testtudati munkamód sajátos lehetőségeiből. Versre és testre hangolódunk. A résztvevők az együttesen kialakított közegben saját testük mozdulatai, elmozdulásai és a vers szülte pillanat összjátékából építkezhetnek.
Kérem, hogy a műhelybe jelentkezők hozzanak egy kortárs verset, leírva (egy cetlin is elegendő, a lényeg, hogy olvasható legyen). Ezekkel a versekkel fogunk dolgozni.

4. Takács Bernadett - Szabó Ágnes: Külső és belső tükröződések. Színházi műhely
„Tükörbe sokáig kell nézni, sokszor és sokáig, amíg végre megismeri az ember igazi arcát. A tükör nemcsak sima ezüstlap, nem, a tükör mély is, mint a tengerszemek a hegyekben, s aki nagyon figyelmesen hajol (...) felülete fölé, egyszerre a mélybe lát, s mindig új és új mélységeket lát, s mindig messzebb dereng az arc, mely a tükör fölé hajol, s mindennap lehull egy álarc az arcról.”
(Márai Sándor)


16.00-17.30

1. Altziebler Zsófia - Hamar-Sári Bernadett: Szösszenet. Mozgásműhely
Megérkezünk, kapcsolódunk, mozgunk egyedül vagy együtt, vidáman, játékosan, könnyeden, vagy nehezen, mint az ólom, ki-ki amiben van, vagy épp amire vágyik. Találkozunk, együtt vagyunk, alakulunk, majd elválunk és mindazzal az érzéssel, tapasztalattal, amit ebben a rövidke időben magunkévá tettünk, folytatjuk saját utunkat…

2. Klein Izabella - Salz Gabriella: Játékterünk alaprajza
Korlátaink és lehetőségeink feltérképezése, vizsgálata rajzzal, játékkal, mozgással.

3. Jakobi Nóra - Bagi Andrea: Összhangban önmagammal
A Világegyetem hangokból és színekből áll. Minden hangnak és színnek megvan a maga sajátos rezgése. A hallott hang elkezd ránk hatni és érzéseket vált ki belőlünk. Hasonlóképp van ez a saját hangunkkal is: ahogyan megszólal, abban benne van aktuális állapotunk, hangulatunk, egész lényünk. Egyéni hangunk egyfajta hangzó "névjegykártyánk", melyben hangidentitás jön létre.
A workshopon egy olyan utazásra invitáljuk a résztvevőket, melyben megszólaltatjuk saját hangszerünket, a testünket, és életre keltjük saját hangunkat, lelkünket.

4. Perfalvi Zobor Tünde - Bernáth Anett: Egyszer volt, egyszer van. Színházi műhely.
Egy közös történetalkotásra hívjuk az érdeklődőket, ahol a spontán impulzusokat követve fűzzük a történetünk fonalát. Segítségünkre lesz pár jelzésértékű jelmez, a mozgás, a hangok és a játékos-felfedező kedvünk.

ELŐADÁSOK

10.00-12.00
Szekció: Bevezetés az IKT-ba

1.Páll Orsolya Emese: IKT? Azt eszik vagy isszák?
Integrált… Kifejezés-… Tánc… Meg Terápia... Sőt, táncterápia! Vagy inkább kifejezésterápia?
Mit jelentenek ezek a szavak az IKT esetében, mi is ez a módszer, és hogyan működik?
Ebbe fogunk belepillantani sok-sok képen keresztül, és a végére talán az is kiderül, hogy eszik-e vagy isszák.

2.Tormássy Krisztina: IKT? Kinek, mikor, mire?
Gyakori kérdés, hogy milyen élethelyzetben, milyen problémával, kinek érdemes és kinek nem az Integrált Kifejezés- és Táncterápiás módszert választani. Erre a kérdésre igyekszem az előadásban általános választ adni a mozgás- és kifejezés-terápiák sajátosságait, és azon belül is az IKT specialitását megragadva. Ezután lehetőség lesz kérdezni, vagyis egy-egy konkrét esetben megvizsgálni, hogy mitől ajánlható, kifejezetten ajánlott vagy inkább nem javasolt ez a módszer az adott esetben.

3. Perfalvi Zobor Tünde: "Bűnös Bobbi" - integrált kifejezés és táncterápiás esetbemutatás
Az előadásban egy 9 éves kislánnyal végzett terápiás munka egy részét szeretném bemutatni.
Több alkalmon keresztül dolgoztunk a testrajz technikájával.
A testrajzot bemutatva, annak időbeli és történetbeli elemzését szeretném megosztani a hallgatósággal.

12.00-14.00
Szekció: Elméleti kérdések

1. Jarovinszkij Vera - Családállítás az IKT-ban
Miben hasonlít, és miben különbözik az IKT-ban használt családi konstellációk felállítása a hellingeri családállítástól? Milyen családterápiás vonatkozásai vannak az IKT-ban használt - akár népmesei szimbólumokkal, szülői archetípusokkal megjelenített- többgenerációs családállításnak a táncterápiás csoportfolyamatban és az egyéni élettörténetben?

2.Révay Réka - A maszk két arca – védelem és megmutatkozás
Az előadás bepillantást nyújt a maszkkal való munka sajátosságaiba.
Az emberiség kezdeteitől ismert és fontos kifejezőeszköz a maszk. A törzsi rítusok, közösségi események elengedhetetlen kelléke volt. Segített megidézni az ősöket, elbúcsúztatni a halottakat, megszelídíteni a természet erőit. Ugyanakkor képviselte a közösségen belüli szerepeket.
A modern ember számára szintén fontosak a szerepek. Védelmet jelenthetnek a társadalomban, és megmutathatják hovatartozásunkat. Támogathatnak bennünket, hogy elfedjük sérülékenységünket, de gátolhatnak is abban, hogy átélhessük önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk.
Az IKT módszerében a maszk készítése, megfestése, viselése lehetőséget teremt az önkifejezés különféle formáinak megvalósítására.

3. Mády Anna: Bent a kint – a méhen belüli ikervesztés lehetséges nyomai a túlélő ikerben Születéskor mindenki tiszta lappal indul – hirdette sokáig a „tabula rasa” elve. Napjainkban az intrauterin időszakra irányuló kutatásoknak köszönhetően azonban már kompetens magzatról beszélünk. A szülészeti-nőgyógyászati és pszichoterápiás tapasztalatok találkozása révén egyre több szakember tulajdonít joggal jelentőséget a prenatális élményeknek, kiemelt helyen az ikervesztésnek. A nonverbális terápiákban résztvevő terapeuták és kliensek egyaránt érzékelnek olyan viselkedésbeli vagy alkotásokban megnyilvánuló lenyomatokat, melyek segíthetik a korai trauma felismerését, ill. a veszteség feldolgozását. Efféle lehetséges jelek bemutatására teszek kísérletet előadásomban. Úgy vélem, a nonverbális hangsúlyú terápiával dolgozó szakemberek számára egyre inkább kikerülhetetlen a téma megismerése.

14.00-16.00
Szekció: Az IKT alkalmazása 1. - Kerekasztal-beszélgetés

Az IKT illetve a táncterápia lehetőségei a gyerekekkel folytatott munkában
A kerekasztal szűkebben az IKT, ill. tágabban a táncterápia lehetőségei közül villant fel néhányat a gyerekekkel folytatott munkában. A kerekasztal résztvevői között van pedagógus gyógypedagógus, szociális munkás, pszichológus, táncos. Számítunk a közönség aktív közreműködésére.
Résztvevők: Bengő Margó, Cseri Ági, Jarovinszkij Vera, Horváth Dorottya, Markótné Molnár Borbála, Moderátor: Kiss Tibor Cece

16.00-18.00    
Szekció: Az IKT alkalmazása 2.

1. Szabó Ágnes, Takács Bernadett - Művészetterápiák és pszichiátria
Az előadás során az érdeklődők bepillantást nyerhetnek az integrált kifejezés– és táncterápia valamint a képzőművészet-terápia pszichiátriai rehabilitációs osztályon való alkalmazásába.
A gyógyulást zárt és nyitott csoportok, valamint egyéni foglalkozás keretében igyekszünk elősegíteni.
Az alkotás és a mozgás önkifejező és öngyógyító folyamatán nyugszik a koncepciónk, felhasználva a nonverbális terápiák összes előnyét valamint a csapatmunkában rejlő erőt. Az osztályon remek kollektíva gyűlt össze. Orvosok, nővérek, pszichológusok, foglalkoztatók, szociális munkások együttműködése teszi lehetővé, hogy minél nagyobb eséllyel nyújthassunk segítséget.
A kórházban kapott pozitív visszajelzések megerősítik a munkánkba vetett hitünket.

2.Laszlovszky Ágnes - Gondolatok, kérdések, kihívások és sikerek egy IKT inspirálta mozgáscsoportról a „Saol Anois” felnőtt nappali szolgálat klienseivel
Az előadást azok az élményeim inspirálták, melyeket Írországban szereztem, egy az ír egészségügyi rendszerbe tartozó nappali szolgálat munkatársaként, ahol 18 speciális igényű felnőtt kliens életét és mindennapjait támogattuk.
Amikor felmerült a tánc- és mozgáscsoport elindítása, nagyon gyorsan rá kellett jönnöm, hogy itt a korábban tanult és alkalmazott formák teljes újragondolására lesz szükség és adaptálására egy olyan vegyes csoport igényeihez, akik szinte minden tekintetben kilógtak az addigi IKT-s gyakorlatomból.
Az előadás tehát tekinthető egyfajta esettanulmánynak is az IKT alkalmazásának lehetőségeiről egy konkrét csoport kapcsán, ám példáimat egyéb csoportokra is kiterjesztem, hiszen a témák egy része már más csoportok kapcsán is előbukkant IKT-s kísérletezéseim közepette.
Egy szubjektív beszámolóra hívok hát mindenkit, ami mentén remélem, együtt gondolkodunk, kérdezünk, felelünk és jót beszélgetünk majd!

3. Hollós Mária: Integrált Kifejezés és Táncterápiás tapasztalatok: ELTE személyiségfejlesztő tantárgyblokkjában, és a szociális szférában dolgozók számára akkreditált mentálhigiénés csoportokban.
Főiskolai, egyetemi képzésben régóta alkalmazott, ún. személyiségfejlesztő verbális szabad interakciós csoportok általában kis hatékonysággal működtek. Ez érthető, hiszen nehéz verbális csatornán keresztül megnyitni az intim szférát közeli évfolyamtársak, kollégiumi szobatársak, esetlegesen leendő munkatársak előtt.
Miután nyolc éve sikerült egy akkreditációs folyamat során a tisztán verbális módszerrel működő csoportjaimat Integrált Kifejezés és Táncterápiás módszerrel működő önismereti csoportokká alakítani, lényegében megváltozott az "önismereti munka" elfogadottsága, melyet jól illusztrálnak a IKT-ben jól ismert feedback-kérdőívek. Beszámolómban áttekintem, melyek azok a tényezők, amelyek ezt elősegítik. Kitérek arra is, hogy milyen különbségeket tapasztaltam a hallgatói és a "felnőtt" szakmai mentálhigiénés csoportok között.


NYITOTT „JÁTSZÓ-TÉR”
10.00-18.00
Klasszikus játszótér társakkal, eszközökkel, lehetőségekkel a pillanatban. ITT VAN, KIPRÓBÁLHATOD! Lehet kint lenni, de azért bent az igazi.
Játékmesterek: Tormássy Krisztina, Altziebler Zsófia, Molnár Borbála, Zsiday Krisztina, Laszlovszky Ágnes


PERFORMANSZ EST
18.00 – 19.30
Az IKT képzésben résztvevők illetve már végzettek szólói, duói
Integrált kifejezés- és táncterápiás foglalkozásokon számtalanszor vagyunk tanúi spontán megszülető, kifejező erejüknél fogva szinte színpadra kívánkozó mozdulatoknak, egyéni vagy csoportos improvizációknak. Nyitott performansz estünkön az előadók – akik valamennyien az integrált kifejezés- és táncterápiás képzés résztvevői vagy már végzett szakemberei – a megmutatkozás őszinteségét, a jelenlétet az „itt és most”-ban megőrizni kívánva várják szeretettel az emberi történetekre kíváncsi nézőket.


BÉLAMŰHELY SOUND ART: Karmesterjáték
20.00 – 22.00
"Nagy ajándék ez, beleérkezni abba, hogy az én óhajomnak megfelelő zenei massza szövődik, és mindehhez nem kell semmiféle előképzettség, csak egy kis bátorság. Így lehet, hogy egy négyéves és egy nyolcvannégy éves is megtalálja a számítását. Itt kiviláglik a zene egyetemessége és univerzalitása, a Bélák belenyúltak a tutiba, megmutatják, hogy mindenki egyenlő, bárki komponálhat, és ehhez csak azt a bizonyos lecsós lábost kell megmászni." (Simon György, www.basszuskulcs.hu)


KIÁLLÍTÁS
10.00 - 22.00
Kiállítás az IKT-s alkalmakon és azok hatására készült művekből
Benyomások, érzések kavalkádja. Lent és fent, kint a bent: papíron.
Megjelenítve, ami kimondhatatlan.


JURÁNYI Produkciós Közösségi Inkubátorház
Cím: 1027 Budapest, Jurányi u. 1.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tel.: +3670/777 2533

MÁRCIUS 2024
H K Sz Cs P Sz V
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button