Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

 

 

Szalay-Bobrovniczky Alexandrával, a humán területért felelős főpolgármester-helyettessel az idei Színházak Éjszakájáról, a főváros kulturális törekvéseiről készült interjú, ahol külön szó esik a Staféta pályázatról és az Orlando előadásról...
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


F: Miért fontos a Színházak Éjszakája?

SZBA: A Főváros által támogatott Színházak Éjszakája esszenciális helyet foglal el Budapest kulturális életében. Ez az este azért fontos, mert sok olyan ember előtt is kinyílik a színház, akik egyébként keveset ülnek be a színházi zsöllyékre. A nyári vakáció után ez az új színházai évad megnyitó ünnepe. Továbbá Budapest fesztiválváros jellege miatt is meghatározó ez az esemény, hiszen ez egy egyéjszakás fesztivál. Fantasztikus, hogy sok ember ezen az éjjelen nem alszik, hanem elmerül a kultúrában.
Köszönettel tartozunk a színházainknak a helytállásért, hiszen ezen az estén extra feladatot vállalnak, illetve köszönet az elmúlt évad sikeréért, az emlékezetes darabokért.
A Színházak Éjszakája apropóján frissül Budapest Főváros Önkormányzata által, a BVA Budapesti Városarculati Nkft. és a Margó Irodalmi Fesztivál együttműködésében létrehozott Margó.fm - Hallgass, olvasó! hangoskönyv applikáció is, ahol az előző évadban színre vitt és a most induló színházi évadban tervezett kortárs magyar írók drámáiból - fővárosi színészek által felolvasott - részletek lesznek meghallgathatók.

F: A programok jelentős része akadálymentes formában is elérhető lesz az esemény alatt. Mit jelent a Főváros számára az esélyegyenlőség?

SZBA: Nagy öröm, hogy a szervezők kiemelten kezelik ezt a kérdést és a fogyatékkal élőkre gondolva több színház is akadálymentes járatokkal, audionarrációval, mobilapplikációval és jelnyelvi tolmácsokkal készül. Emellett fontos lépés az is, hogy idén először a Baltazár Színház is résztvevő, amely társulat, a munkájukért megfizetett, fogyatékossággal élő színészek közreműködésével hozza létre az előadásait és nyújt teljes értékű színházi élményt.
Az esélyegyenlőségre hangsúlyozottan próbál figyelni a Főváros. Az évről évre meghirdetett Budapesti Színházi Keret pályázati felhívásában támogatási célként szerepel például a fogyatékkal élők számára esélyegyenlőségi program megvalósítása. Hiszen a színházi akadálymentesítés nem csak jogszabályi kötelezettségünk, hanem a legalapvetőbb gesztus, hogy egyenlő eséllyel bárki hozzáférhessen a kultúrához.

F: Milyen célok szerepelnek még a Főváros kulturális tervei között?

SZBA: Alapvető cél a tehetséggondozás, a fiatal művészek pályakezdésének és kibontakozásának támogatása. Az idei Színházak Éjszakáján például az Ódry Színpad mellett, ha valaki tájékozódni szeretne a felnövő generáció munkájáról, akkor azt a Jurányi Házban is megteheti, az Orlandó előadás próbájának a megtekintésével. A darab a Főváros által – a FÜGE közreműködésével – elindított STAFÉTA tehetséggondozó pályázat keretében valósul meg. A STAFÉTA célja a fővárosi független színházi kezdeményezések támogatása oly módon, hogy az elmúlt években munkájukkal kitűnő, fiatal, pályakezdő színházi alkotók és alkotói csoportok számára biztosítson további meg¬mutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.

F: Sikeresnek ítéli a tavaly kiírt STAFÉTA pályázatot? Idén tervezik a folytatást?

SZBA: A STAFÉTA pályázat a Főváros egyik sikertörténete, amellyel hagyományt szeretnénk teremteni. Az új generációk felkarolása a cél, ahogy a STAFÉTA szlogen is szól: „Előtted az utódod!”
A kőszínházak domináns szerepe mellett, akik sok esetben befogadnak ilyen darabokat, fontos, hogy a kisebb produkciók, a fiatal tehetségek is a maguk friss szemléletükkel bemutatkozási lehetőséghez jussanak. Tavaly közel 18 millió forintot osztottunk szét színtisztán a pályázatokra: maximum 3 millió forintra lehetett pályázni, és a 13 jelentkezőből 9 produkció tudott megvalósulni, amelyből 5 előadásnak még az idei évadban lesz a bemutatója. Idén ugyanennyi a támogatási összeg, de nyílt pályázat keretében kerül kiosztásra. Az idei évi pályázás jelenleg folyik, 2016. szeptember 30-ig várjuk a jelentkezőket.

F: Ön, mint édesanya fontosnak tartja-e a gyermekek korai korban történő színházba járását?

SZBA: Abszolút. Az esemény szempontjából külön örvendetesnek tartom, hogy korosztályi igények figyelembe vételével több, kifejezetten fiataloknak, gyermekeknek szóló programban is bővelkedik a rendezvény, hiszen az értő nézővé nevelést nem lehet elég korán elkezdeni. Főpolgármester-helyettesként és édesanyaként is nagyon fontosnak tartom Budapest gyerekbarát kialakítását.
Az ilyen fesztivál jó alkalom a gyermek- és az ifjúsági közönség színházi érdeklődésének a felkeltésére. Például a Budapest Bábszínház, illetve a Kolibri Színház színes repertoárjával mindig maradandó élményt nyújt gyereknek és felnőttnek egyaránt, a Színházak Éjszakáján is izgalmas csemegével jelentkeznek: megismerhetjük a bábok, a paravánok működését és kulisszatitkokba nyerhetünk betekintést.
 
 
 
 
 

MÁRCIUS 2024
H K Sz Cs P Sz V
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button